Elektryfikacja.pl

Ciekawostki -ciąg dalszy

Elektryczny zabójca

1 stycznia 2009 r. Minister Środowiska określił listę zwierzat niebezpiecznych. W ministerialnym wykazie znalazł się węgorz elektryczny - Electrophorus electricus, z uwagi na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Ryba ta, chociaż ma dość łagodny wygląd, może wytworzyć tak silne pole elektryczne, że jest w stanie zabić nawet człowieka. Węgorz elektryczny może mieć długość prawie 2,5 metra i masę ponad 20 kilogramów. Potrafi on wysyłać silne impulsy elektryczne, którymi oszałamia lub zabija swoje ofiary. Duży okaz węgorza może wytwarzać wokół siebie napięcie elektryczne od 300 do 600 V i natężenie jednego ampera.

Węgorz elektryczny

Narządy wytwarzające pole elektryczne składają się z kilku tysięcy płytek elektrycznych, których układ jest podobny do układu cel w akumulatorze. Biegun dodatni znajduje się przy głowie węgorza, a ujemny przy ogonie. Narząd elektryczny składa się z trzech głównych części - dwóch małych i jednej dużej. Kiedy ryba pozostaje w bezruchu, nie wytwarza żadnego pola elektrycznego, a kiedy płynie, wysyła od 20-50 impulsów elektrycznych na sekundę.

Węgorz za pomocą impulsów elektrycznych zabija lub ogłusza ofiary, którymi mogą być znajdujące się w pobliżu małe rybki lub płazy. Gdy duże zwierzę znajdzie się w pobliżu węgorza elektrycznego, ulega ono tak silnemu wstrząsowi elektrycznemu, że ginie zwykle na atak serca lub tonie wskutek utraty przytomności.

Wytwarzane pole elektryczne służy węgorzowi także do elektrolokacji - orientowania się w otoczeniu. Dzięki niemu może sprawnie poruszać się w mętnych i mulistych rzekach. Być może wykorzystuje on pole elektryczne również do komunikowania się.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, kliknij tutaj:

  • Elektryk

  • Elektryk

    Dziękujemy!