Elektryfikacja

Usługi elektryczne

Tel. 503-139-799

Modernizacja instalacji elektrycznej


str. 3 -ciąg dalszy

Pod ręką i na widoku
Remont jest idealnym momentem do zmiany położenia i ilości łączników oraz gniazdek wtykowych. Odpowiednie ich zaprojektowanie, pasujące do przemeblowanych lub nowo meblowanych pomieszczeń z pewnością zwiększy ergonomię wnętrza oraz pozwoli uniknąć stosowania obciążających obwód przedłużaczy i rozgałęziaczy, zwanych potocznie "złodziejkami". Warto pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami w zmodernizowanej trójżyłowej instalacji należy stosować wyłącznie gniazda z bolcem, do którego przyłączony jest przewód ochronny.
Gniazdka i włączniki można montować osobno albo łączyć je w zestawy obudowane wspólną ramką.
- Coraz częściej zamiast instalować pojedyncze gniazda inwestorzy decydują się na zastosowanie ramek wielokrotnych, w których umieszcza się, w zależności od potrzeb, kilka złączy elektrycznych, a dodatkowo gniazdko telefoniczne, komputerowe czy antenowe. Dzięki temu instalacja staje się o wiele bardziej funkcjonalna, bo pozbywamy się plątaniny przewodów. Nie mniejsze znaczenie mają walory estetyczne ramek. Ściana po ich zastosowaniu wydaje się bardziej uporządkowana - radzi Sławomir Szotek z firmy Kontakt Simon.

Aby zainstalować ramki, należy w wybranym miejscu umieścić puszkę z odpowiednią liczbą komór lub puszki pojedyncze połączone zatrzaskami. Wskazane jest użycie takich, do których gniazda mocuje się na wkręty, a nie na tzw. łapki, które z czasem się obluzowują. W pomieszczeniach słabo oświetlonych można zastosować włącznik z podświetleniem orientacyjnym widocznym w nocy.
Wybierając osprzęt, należy kierować się także jego wzornictwem, bo na wygląd pomieszczenia wpływa nie tylko kolor ścian i meble, lecz również współgrające z jego stylem detale. Przestarzałe przełączniki natynkowe dobrze podczas remontu wymienić na ładniejsze podtynkowe, które nie wystają ponad płaszczyznę ściany. Obecna ich oferta jest bardzo zróżnicowana pod względem wzorów, barw, materiałów, faktur i oczywiście cen. Znajdziemy na rynku urządzenia od bardzo prostych do ozdobnych. Modularna budowa wielu modeli sprawia, że kolor ramki może się różnić od wykończenia klawisza.
- Jeśli chodzi o wybór, trudno udzielić konkretnych porad, bo wszystko zależy od wizji i możliwości finansowych inwestora. Asortyment jest ogromny, każdy może wybrać to, co zechce, począwszy od pastelowych tworzyw sztucznych po drewno, szkło i metal. Miłośnicy prostoty zdecydują się na dopasowanie kontaktu do koloru ściany, zwolennicy ekstrawagancji postawią na kontrast, z kolei zwolennicy klasycznej elegancji wybiorą złoto lub drewno. Niezmienną popularnością cieszy się osprzęt w tradycyjnych kolorach, białym i beżowym, do których użytkownicy są po prostu przyzwyczajeni - mówi Sławomir Szostek.

          
  Współczesne rozwiązania pozwalają dopasować włącznik do każdego wnętrza. Kontakt Simon

Minimalna liczba gniazd
Zazwyczaj montuje się :
- jedno podwójne gniazdo w pokojach na ok. 5 m2 powierzchni oraz kilka w ramce obok miejsc, gdzie planuje się ustawienie sprzętu  komputerowego lub audio,
- pięć gniazd (w tym jedno 16-amperowe) w kuchni,
- co najmniej jedno w przedpokoju,
- dwa bryzgoszczelne i ewentualnie jedno 16-amperowe do zasilania pralki - w łazience.

Położenie i rodzaj gniazd
Włączniki oświetlenia instaluje się zwykle na wysokości 105 cm nad podłogą. Położenie gniazd jest uzależnione od rodzaju pomieszczenia.

Pokój. Najczęściej gniazda mocuje się na wysokości 30 cm nad podłogą. Powinny być zainstalowane po obu stronach okna, a co najmniej jedno ulokowane w głębi pokoju. Sugerowany stopień ochrony to IP20.

Kuchnia. Ze względu na fakt, że większość szafek kuchennych ma około 80 cm wysokości, gniazda w kuchni instaluje się na wysokości ponad 85 cm nad podłogą, najczęściej około 115 cm. Wskazany stopień ochrony większy niż IP20, przynajmniej w bardziej narażonych na wilgoć miejscach.

  • Następna strona (4):
    Modernizacja instalacji elektrycznej

  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 5

  • Poprzednie strony
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 3
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 2
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 1

  • Przejdź do działu:
  • Porady Elektryczne